Zmiany w obrębie płytki paznokciowej to bardzo częsta dolegliwość pojawiająca się w gabinetach podologicznych. Uszkodzenia mechaniczne, choroby drobnoustrojowe, infekcje grzybicze, bakteryjne – to najczęstsze przyczyny uszkodzeń paznokci. Jednym z najczęściej występujących problemów jest onycholiza, czyli odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska.
Cechy charakterystyczne onycholizy
Onycholiza na samym początku może wyglądać niegroźnie, łatwo więc tę dolegliwość uznać za problem typowo estetyczny, jednak warto każde odchylenie od normy skonsultować z podologiem. Możemy dzięki temu uchronić się przed poważniejszymi dolegliwościami.
Pierwszym objawem onycholizy może być niepozorne białe przebarwienie na płytce paznokciowej. Dodatkowo będzie lekko wypukłe i właśnie ta cecha pokazuje miejsce, gdzie nastąpiło odwarstwienie płytki. Jest najczęściej bezbolesne, a jeżeli występują dolegliwości bólowe, może to oznaczać, że oderwanie płytki jest spowodowane urazem i zbliża się w kierunku macierzy. W innym wypadku ból jest oznaką postępującego zakażenia. Wtedy najczęściej paznokieć przybiera barwę żółtą, szarą, brązową lub czarną. W tym momencie mogą pojawić się również inne dolegliwości takie jak:
- silne rogowacenie naskórka pod paznokciem (hiperkeratoza),
- wrastanie paznokcia w łożysko (hipergranulacja podpaznokciowa),
- owrzodzenia (zwłaszcza u osób z problemami z krążeniem).
Chyba warto wybrać się z problemem „natury estetycznej”, żeby uchronić się przed podobnymi nieprzyjemnościami, prawda? 😉
Przyczyny odklejania się płytki paznokciowej
Na podobną dolegliwość może mieć wpływ wiele czynników. Czasem ma w tym swój udział genetyka lub po prostu jest to wrodzona wada paznokcia. Niemniej istnieje wiele powodów, które sprawiają, że płytka zaczyna odklejać się od łożyska:
- urazy mechaniczne,
- nadmierna ekspozycja na środki chemiczne, detergenty,
- nieprawidłowo wykonane zabiegi kosmetyczne,
- stosowanie antybiotykoterapii, chemioterapii,
- choroby skóry,
- stany zapalne,
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy (wtedy występuje zjawisko paznokci Plummera – czyli onycholizę na czwartym i piątym paznokciu),
- źle dobrane obuwie: niedopasowane do budowy anatomicznej stopy, wykonane ze sztucznego tworzywa,
- częste i długotrwałe moczenie stóp.
Najważniejsze – znalezienie przyczyny
Podczas wywiadu zdrowotnego przeprowadzanego w gabinecie podologicznym, niezwykle istotne jest, aby pacjent opowiedział o wszystkich czynnikach, które mogły mieć wpływ na odklejenie się płytki paznokciowej. Płytkę można ponownie zespolić z łożyskiem, jednak trzeba wyeliminować przyczynę, aby problem nie powracał.
Leczenie
Pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie i likwidacja przyczyny onycholizy. Następnie podolog usunie fragment płytki odwarstwionej od łożyska (czyli całą wypukłość, zostawiając płytkę, która jest z łożyskiem zespolona). Kolejno, za pomocą frezu, oczyści łożysko i pobudzi je do pracy. Na tak przygotowane łożysko przykłada się opatrunek hydrożelowy lub hydrokoloidowy. Jego zadaniem jest utrzymanie wilgotnego środowiska oraz utrzymywanie prawidłowego kształtu łożyska po usunięciu ochraniającej go płytki. Po tym zabiegu pacjent zostaje pouczony co do stosowania diety oraz suplementacji, która ma na celu poprawę kondycji paznokcia, a tym samym szybkie zregenerowanie płytki. Bardzo ważne jest także codzienne pobudzanie łożyska, aby zaktywizować komórki do wzrostu oraz zmienianie opatrunku. Pacjent może sam zajmować się tymi zadaniami, po uprzednim przeszkoleniu przez podologa. Jednakże cała terapia, oprócz zaangażowania i chęci współpracy pacjenta, wymaga także regularnych wizyt w gabinecie w celu obserwacji paznokcia.