Co to znaczy, że paznokcie się wkręcają?
Wkręcające się paznokcie charakteryzują się tym, że zaczynają stopniowo zakręcać się po bokach, tym samym boleśnie ściskając łożysko. Stają się przy tym bardzo twarde i ich skrócenie w warunkach domowych może stać się niemożliwe. Owa przypadłość jest najczęściej spotykana na największym palcu stopy i w dużym stopniu może utrudniać chodzenie. Dlatego takie ważne jest, aby nie bagatelizować dolegliwości na samym początku jej występowania. Każde, nawet drobne odchylenie od normy warto skonsultować z podologiem.
Jaka jest przyczyna wkręcania się paznokci?
Tendencję paznokci do wkręcania się w wał okołopaznokciowy możemy odziedziczyć po przodkach, nawet do kilku pokoleń wstecz. Również z wiekiem nasze paznokcie zaczynają się zaokrąglać i tym samym boleśnie wpijać się w otaczającą go tkankę. Nie bez znaczenia jest tutaj również noszenie niewygodnego obuwia oraz niewłaściwe obcinanie paznokci. Przyczyną może być również nadwaga, czy nawracająca grzybica stóp.
Czy można zapobiec wkręcaniu się paznokci?
Jak w wielu przypadkach, bardzo często możemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, działając profilaktycznie. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, żeby zminimalizować ryzyko wkręcania się paznokci.
Po pierwsze: Unikaj chodzenia w źle dopasowanym obuwiu.
Unikaj chodzenia w źle dopasowanym obuwiu. Buty ze zwężającym się czubkiem to jeden z gorszych wyborów, ponieważ deformują palce oraz stopę. Bardzo zły wpływ mają także buty na wysokim obcasie, więc szpilki w połączeniu ze zwężanym czubkiem to mordęga dla stóp!
Po drugie: Prawidłowo obcinaj paznokcie
Pewnie może Ci się to wydać dziwne, bo jaka może być metoda obcinania paznokci? Bierzesz obcinaczkę, kolejno obcinasz paznokcie i już! Otóż nie do końca. Sporo ludzi obcina paznokcie u stóp, jak najkrócej się da. Natomiast lepiej jest skracać paznokcie nie krócej, niż do końca opuszka palca. Przy czym obcinać należy zawsze całkowicie na prosto, nie zaokrąglając boków paznokcia. Unikaj używania ostrych, metalowych narzędzi, szczególnie w okolicy wałów okołopaznokciowych. Gorąco polecam skracanie za pomocą pilnika jako alternatywa dla metalowych nożyczek czy obcinaczek. Dzięki temu paznokieć delikatnie spiłowany, o łagodnym zakończeniu. Często po obcięciu paznokcie są bardzo ostre, więc jeżeli nie chcecie zrobić krzywdy Waszym skarpetkom, to koniecznie wybierzcie pilnik 😉 W przypadku tego narzędzia także nie polecam odpowiednika metalowego, raczej wybierajmy wersję papierową bądź szklaną. Papierowy pilnik warto regularnie wymieniać, żeby podczas piłowania nie tworzył mikrouszkodzeń, które potem mogą przerodzić się w różnorakie dolegliwości.
Po trzecie: Na pedicure udaj się do sprawdzonego specjalisty
Paznokcie stóp są o wiele trudniejsze w „obsłudze” niż ich odpowiedniki u dłoni. Zabieg wykonuj tylko w renomowanych salonach kosmetycznych lub (jeżeli zależy Ci na kompleksowym zadbaniu nie tylko o wygląd, ale również o zdrowie swoich paznokci, wybierz pedicure leczniczy w gabinecie podologicznym.
Uwaga! Jeżeli decydujesz się na zadbanie o swoje paznokcie w zaciszu własnego domu, zachowaj szczególną ostrożność. Nieumiejętne obcinanie skórek cążkami lub odpychanie ich metalowym radełkiem może się źle skończyć. Warto wcześniej zamoczyć na dwie minuty stopy w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Zmiękczy to skórki i wtedy można je delikatnie odsunąć gumowym kopytkiem. Zachęcam jednak do udania się do sprawdzonego miejsca, bo właściwe opracowanie skórek i płytki paznokciowej nie należy do najłatwiejszych zadań na świecie.
Co kiedy zawiedzie profilaktyka?
Gdy mimo stosowania się do wyżej wymienionych porad i zaleceń pojawi się u ciebie problem wkręcających się paznokci, to czym prędzej umów się na wizytę u podologa. Jeżeli jesteś z okolic Raciborza, to zapraszam Cię do kontaktu. Odpowiednio skrócę paznokcie, oczyszczę wały okołopaznokciowe oraz rozpocznę korekcję wkręcającego się paznokcia za pomocą klamry ortonyksyjnej oraz tamponady. Czas trwania leczenia zależy od indywidualnego przypadku, zazwyczaj jest to kilka miesięcy.